sobota, 29. september 2012
Igre tipa bridž
Bridž ali slovensko mostovi je igra s kartami z vzetki. Pri igri je potrebna določena mera znanja in sreče, kar je odvisno od igrane različice. Igrajo jo po štirje igralci. Igra se igra v parih in sicer tradicionalno po straneh neba, v paru sta nasprotna igralca, torej Sever in Jug, ter Vzhod in Zahod. Sever in Jug igrata proti Zahodu in Vzhodu. Bistvo igre je jemanja vzetkov, pri čemer je cilj vzeti napovedano število vzetkov in za to dobiti določeno število točk. Mešanje, napovedovanje in igranje poteka v smeri urinih kazalcev in ne obratno. Zanimivo je, da v angleščini igro, ki je drugače najbolj znana kar kot bridge, imenujejo tudi contract bridge.
Bridž se je razvil iz igre vist, vsej glede na Oxford English Dictionary, kjer je zapisano tudi, da je bridge angleška izgovorjava igre z imenom birič, znano tudi kot ruski vist. Ruska beseda birič se je v tem pomenu morda razvila iz turške besede za »trobentač«/»hornist«. Druga možnost razvoja besede izhaja iz pomena razlag korena bir-, kar v slovanskih jezikih pomeni vzeti, jemati, in od tod izpeljan pomen »davkar«. Najstarejša pravila biriča segajo v leto 1886 in prikazujejo več posebnosti bridža, ki so se razvile neposredno iz igre vist.
Nalog oziroma draženje se konča s kontraktom oziroma pogodbo, ki je napoved enega para, da bo njuna stran vzela vsaj navedeno število vzetkov, z izrečeno barvo kot adutom ali brez tako imenovanih adutov. Pravila same igre so podobna tistim iz iger z vzetki. Dodatna je posebnost te igre je, da se karte enega igralca pokažejo na mizi.
četrtek, 6. september 2012
Igra naseljenci otoka Catan
Igra naseljenci otoka Catan je namizna igra in družabna igra, ki jo je zasnoval Klaus Teuber. Igra je primerna za 3 do 4 igralce nad 10 let in ima privržence po vsem svetu, potekajo pa tudi mnogi turnirji, na katerih nastopa veliko igralcev. Igrica je dobila večje število nagrad po vsem svetu za najboljšo družabno namizno igro.
V igri naseljenci otoka Catan igralci naseljujejo neobljudeni otok Catan. Z gradnjo naselij in mest na otoku si pridobivajo surovine na njim ustreznih poljih kot so, pašniki, njive, gričevja, gorovja in puščave. Vsako polje na igralni deski je ustrazno označeno z naključno številko in prinese vsem igralcem z naseljem ob njegovem robu ustrezno surovino če na kockah pade ustrezna vrednost. S surovinami lahko v igri naprej zidajo nadaljnja naselja, mesta, ceste ali pa jih vlagajo v razvoj. Poleg pridobivanja surovin s pomočjo naselij, lahko igralci v igri izmenjujejo surovine tudi med seboj ali na označenih pristaniščih.
Igralna plošča se vsakič naključno sestavi na drug način, saj je sestavljena iz posameznih polj. V igri obstaja tudi ropar igre, ki ga premikajo igralci in z njegovo pomočjo onemogočajo svoje nasprotnike ter jim kradejo karte iz roke.
Naročite se na:
Objave (Atom)