sobota, 10. november 2012

Nove igre...

Katere igre dan danes sodijo med nove igre in kako nove igre sploh nastajajo?

Razen po letnici izdaje lahko dan danes nove igre prepoznamo predvsem po dvršeni grafiki te iger. Nove igre namreč uporabljajo zmogljive grafične pogone, zato delo s teksturami in senčenje več ni nič težkega. Tega sicer nemoremo trditi za vse igre, ker še vedno obstajajo razvijalci iger, ki ne sledijo novostim in amaterji, ki nimajo dovolj sredstev, da bi za vse poskrbeli sami.

Posledica tega, da nove igre uporabljajo napredne grafične pogone je, da potrebujemo za igranje iger vedno boljšo strojno opremo ali po domače računalnik. Novejša računalniška oprema srednjega razreda, ki še podpira vse igre na tržišču sicer ni več tako draga - a se lahko to zelo hitro spremeni, če moremo grafično kartico menjavati vsake pol leta, da igre delujejo zadovoljivo.

četrtek, 8. november 2012

Otroške igre

Otroške igre postajajo vse bolj popularne med igrami, predvsem med spletnimi igrami. To verjetno nikogar ne preseneča sej so spletne igre najbolj preprost način kako uporabnika pripeljati od želje do praktičnega igranja igre.

Spletne igre namreč ne potrebujejo raznih namestitvenih programov, kompleksnih navodil in drugih stvari, ki navadne uporabnike in otroke če govorimo o otroških igrah, samo zmedejo. Na spletu pa lahko otroci najdejo otroške igre že samo z vpisom besede "igre" v iskalnik.

Kadar govorimo o otroških igrah pa imamo v mislih igre, ki ne vsebujejo preveč nasilja in so dokaj preproste - čeprav jih zato ne smemo podcenjevati, sej se lahko otroci skozi igre naučijo marsikaterega koristnega znanja in celo jezikov. Dan danes med najbolj igrane otroške igre spadajo predvsem igre, ki so nastale po risankah, to so: barbi igre, winx igre, ben 10 igre, tom in jerry igre in podobne.

torek, 6. november 2012

Sims igre

The Sims 2 je zabavna računalniška igra simulacije življenja, ki jo razvija Maxis. Igra je nadaljevanje najbolje prodajane računalniške igre, The Sims, ki je bila prvič izdana 14. decembra 2000.

Igra The Sims 2 je bila izdana 16. septembra 2004 in je kar takoj postala uspešna, saj se je v prvih 10-ih dneh prodalo 1 milijon kopij igre. Skupaj z igro The Sims 2, so pri Electronic Arts izdali že 7 različnih dodatkov in 8 zbirk predmetov, ena dodatek pa je še napovedan za izid. Glasbo za igro pa je sestavil Mark Mothersbaugh.

Koncept same igre The Sims 2 je enak kot pri igri The Sims, torej prvi različici. Igralec nadzira njegove Simkče, ko se soočajo z njihovimi okolji in se vključujejo v razne dejavnosti in gradijo razmerja, podobna kot v resničnem življenju. The Sims 2, za razliko od predhodnice, nima nastavljenega cilja; igralništvo je brezmejno. Simčki imajo življenjske cilje, želje in strahove in izpolnitev katerihkoli od teh stvari, je lahko ali dobro ali slabo. Igra ima tudi veliko paleto goljufij. Vsi Simčki se v drugem delu starajo in v glavnem živijo 65 Sim dni, če igralec dobro ravna z njimi, v nasprotnem primeru pač manj.

V The Sims 2 se Simčki starajo v šestih stopnjah življenja in so vključeni v boljši grafični pogon. Od julija 2007 je bilo prodanih več kot 13 milijonov izvodov po vsem svetu. The Sims 2 je tako postala druga najbolje prodajana PC igra vseh časov - na prvem mestu je še vedno prvi Simsi.

Tetris

Tetris, ki spada med arkadne igre je ena izmed najbolj poznanih računalniških iger vseh časov, ki so jo izdelali trije ruski programerji Aleksej Pažitnov, Dimitrij Pavlovski in Vadim Gerasimov. Kljub temu, da tetris spada med arkadne igre ga lahko damo tudi med miselne igre, katerih cilj je zlaganje likov tetromin. Tetris je bil izdelan v programskem jeziku Pascalu v ruščini. Igro je Pažitnov sprva izdelal na podlagi igre s pentominami, ki jo je kupil pred tem. Najprej si je želel narediti novo igro za terminalski računalnik Elektronika-60m ki bil klon PDP-11. Prvotna ideja te igre je bila, da bi se telesa premikala okoli središča, vendar grafične zmogljivosti računalnika tega niso dopuščale. Na osebni računalnik je igro prenesel Gerasimov, tedaj še šestnajstleten srednješolec in mlad programer. V Sovjetski zvezi pa so nato igro tržili pod večini znanim sloganom "Iz Rusije z ljubeznijo". Na Zahodu je izšla kasneje šele leta 1986, potem, ko so jo madžarski navdušenci razširili v ves svet. Ker je bil Pažitnov vladni uslužbenec, ni prejel ustreznega plačila za veliko prodanih izvodov igre zunaj meja dobil pa je sloves. Kasneje je seveda nastalo ogromno klonov igre Tetris in različice za igralne konzole, ter v zadnjem času tudi za prenosne telefone, ki so vedno bolj v razmahu.

sreda, 24. oktober 2012

Igre kot enka, uno, itd

Igra Enka je igra s kartami za od dva do osem igralcev. Igro takšno kot je še dan danes si je že leta 1971 zamislil Merle Robbins, medtem ko se je prepiral s svojim sinom glede pravil neke druge igre z imenom Crazy Eights. Prav zaradi tega je Enka zelo zelo podobna omenjeni igri. Kljub temu, da je uradno priznano domovanje igre Amerika, je njen uradni naziv Uno in ne One, kar v slovenščini prevajamo v Enka oziroma Karte ena ali Enka karte. Cilj igre Enka je, da se v najkrajšem možnem času znebimo vseh 6 kart, ki smo jih prejeli na začetku ob delitvi kart. Seveda je nujno potrebno pri tem upoštevati določena pravila glede odlaganja posameznih kart. Torej pravila igre Enka. Na začetku vsak igralec dobi 6 kart, ostale karte postavimo na sredino mize, vrhnjo karto pa obrnemo s pravo stranjo navzgor. Nato vsak igralec, ki je na vrsti, odloži po eno karto. Če igralec, ki je na vrsti ustrezne karte nima, vzame s kupa na sredini eno karto. Če tudi nova karta ni ustrezna, nadaljuje igro naslednji igralec v smeri urinega kazalca. Kdaj lahko igralec odloži karto? Igralec lahko odloži karto takrat, ko ima karto enake barve ali pa karto, ki sicer nima enake barve, ima pa enako številko kot karta, ki je obrnjena s pravo stranjo navzgor. Če si imamo naprimer na vrhu kupa modro 4, lahko igralec odloži katerokoli modro karto ali pa karto katerekoli barve s številko 4. Igre Enka in Uno pa imajo še tako imenovane posebne karte, to so karte stop, obrni, vzemi dve, vzemi štiri in spremeni barvo - ki lahko spremenijo potek igre. Vedno ko odložimo predzadnjo karto, moramo glasno reči ena oziroma enka. Če na to pozabimo, moramo vzeti s kupa 2 kazenski karti. Igralec, ki prvi odloži zadnjo karto, je zmagovalec. Ostali preštejejo vrednost kart, ki so jim ostale v rokah. Končni zmagovalec je igralec, ki je v vseh igrah zbral najmanj točkami. Unotu oziroma Enki zelo podobna igra je tradicionalna igra s francoskim kompletom kart imenovana Mau Mau. Pri tej igri navadne karte prevzamejo funkcijo posebnih kart, tako recimo karta sedim pomeni vzemi 2, karta osem stop in fant sprememba barve.

torek, 2. oktober 2012

MInecraft

Minecraft je igra, ki ima poudarek na ustvarjalnost igralca in je bolj znana kot ena izmed redkih puščavniških iger v tem obdobju, taka ki je popularna seveda. Igra je narejena v programskem jeziku Java. Zaradi tega potrebuje najnovejšo verzijo Jave za uspešno poganjanje te igre.

Minecraft je bil kot samostojni projekt švedskega programerja Markus Persson oz. bolje znanega kot Notch. Igra je bila prvič na voljo za igro 17. maja 2009 v Alpha verziji. V obdobju Alpha verzije, je cena za nakup znašala 9.95 EUR, in je kupcu zagotovila vse naslednje posodobitve za celotni čas, ko se bo igra razvijala. Razvoj se je nadaljeval vse do Beta verzije 20. decembra 2010. Cena se je povečala na 19.95 EUR, in je kupcu zagotovila vse naslednje posodobitve vse do in vključno z 1.0 verzijo. Igra je 18. novembra 2011 na MineCon prireditvi uradno prišla v 1.0.0 verzijo. Trenutna uradna verzija je trenutno 1.3.2, vendar proizvajalci vedno dodajajo novejše neuradne verzije na Twitter ter na njihovem blogu za hitrejše odkrivanje hroščev in manj problemov pri uradni verziji. 2. decembra 2012 je Markus "Notch" Persson sporočil javnosti, da odstopa iz položaja glavnega razvijalca igre Minecraft, in bo ta naziv pripadel njegovemu zaposlenemu Jensu "Jeb" Bergenstenu. Notch je danes še zmeraj stranski razvijalec Minecraft-a, ampak večino svojega časa namenja novi igri, trenutno imenovani Minicraft s katero je začel na tekmovanju imenovanem Ludum Dare, kjer je izziv narediti igro iz nič v 48 urah ter na svoji novi igri imenovani 0x10c.
Igralni načini

Glavni namen igre Minecraft je njen unikaten puščavniški RPG model, ki generira naključen svet in tako omogoča novo igralno izkušnjo v vsakem novem svetu. Igra je sama po sebi zelo enostavna, omogoča brisanje kock iz prostora in dodajanje kock na drugi del sveta. Vsaka kocka ima drugačen učinek na igralca in v večini igralnih načinih tudi drugačno zahtevo za izbris in prevzem te kocke v svoj inventorij. Inventorij je kot nahrbtnik v katerega se shranjujejo kocke in orodja, ki smo jih ustvarili. Orodja lahko ustvarimo z kraftanjem, ki kocko spremeni v uporabni material in ta material v različna orodja kot so lopata za nabiranje zemlje, kramp za razbijanje kamna itn. Igra ima tudi več načinov igranja, ki ima vsaka svoj unikatno izkušnjo za igralca.

sobota, 29. september 2012

Igre tipa bridž

Bridž ali slovensko mostovi je igra s kartami z vzetki. Pri igri je potrebna določena mera znanja in sreče, kar je odvisno od igrane različice. Igrajo jo po štirje igralci. Igra se igra v parih in sicer tradicionalno po straneh neba, v paru sta nasprotna igralca, torej Sever in Jug, ter Vzhod in Zahod. Sever in Jug igrata proti Zahodu in Vzhodu. Bistvo igre je jemanja vzetkov, pri čemer je cilj vzeti napovedano število vzetkov in za to dobiti določeno število točk. Mešanje, napovedovanje in igranje poteka v smeri urinih kazalcev in ne obratno. Zanimivo je, da v angleščini igro, ki je drugače najbolj znana kar kot bridge, imenujejo tudi contract bridge. Bridž se je razvil iz igre vist, vsej glede na Oxford English Dictionary, kjer je zapisano tudi, da je bridge angleška izgovorjava igre z imenom birič, znano tudi kot ruski vist. Ruska beseda birič se je v tem pomenu morda razvila iz turške besede za »trobentač«/»hornist«. Druga možnost razvoja besede izhaja iz pomena razlag korena bir-, kar v slovanskih jezikih pomeni vzeti, jemati, in od tod izpeljan pomen »davkar«. Najstarejša pravila biriča segajo v leto 1886 in prikazujejo več posebnosti bridža, ki so se razvile neposredno iz igre vist. Nalog oziroma draženje se konča s kontraktom oziroma pogodbo, ki je napoved enega para, da bo njuna stran vzela vsaj navedeno število vzetkov, z izrečeno barvo kot adutom ali brez tako imenovanih adutov. Pravila same igre so podobna tistim iz iger z vzetki. Dodatna je posebnost te igre je, da se karte enega igralca pokažejo na mizi.

četrtek, 6. september 2012

Igra naseljenci otoka Catan

Igra naseljenci otoka Catan je namizna igra in družabna igra, ki jo je zasnoval Klaus Teuber. Igra je primerna za 3 do 4 igralce nad 10 let in ima privržence po vsem svetu, potekajo pa tudi mnogi turnirji, na katerih nastopa veliko igralcev. Igrica je dobila večje število nagrad po vsem svetu za najboljšo družabno namizno igro. V igri naseljenci otoka Catan igralci naseljujejo neobljudeni otok Catan. Z gradnjo naselij in mest na otoku si pridobivajo surovine na njim ustreznih poljih kot so, pašniki, njive, gričevja, gorovja in puščave. Vsako polje na igralni deski je ustrazno označeno z naključno številko in prinese vsem igralcem z naseljem ob njegovem robu ustrezno surovino če na kockah pade ustrezna vrednost. S surovinami lahko v igri naprej zidajo nadaljnja naselja, mesta, ceste ali pa jih vlagajo v razvoj. Poleg pridobivanja surovin s pomočjo naselij, lahko igralci v igri izmenjujejo surovine tudi med seboj ali na označenih pristaniščih. Igralna plošča se vsakič naključno sestavi na drug način, saj je sestavljena iz posameznih polj. V igri obstaja tudi ropar igre, ki ga premikajo igralci in z njegovo pomočjo onemogočajo svoje nasprotnike ter jim kradejo karte iz roke.

torek, 21. avgust 2012

Kako se igra Briškola?

Ko so karte za igranje igre premešane, vsak igralec dobi tri karte, nato se iz kupčka zmešanih kart se vzame še eno karto, ki bo predstavljala aduta v igrani igri. Adut je odprta karta, medtem ko je kupček zmešanih kart obrnjen navzdol, včasih postavljen tako, da polovično prekriva aduta. Igralec, ki sledi tistemu, ki je karte delil, začne igro tako, da eno od svojih kart odpre. Tako naredijo izmenično še sledeči igralci, dokler ni vsak od igralcev po eno karto odprl. Zmagovalec runde se določi na naslednji zelo preprost način. Če se je igrala briškola je zmagovalec tisti, ki je odvrgel najmočnejšo karto v tisti skupini, kot je adut. Toda če adut v rundi ni igral je zmagovalec tisti, ki je odvrgel najmočnejšo karto iz tiste skupine kot je prva odprta karta v igrani rundi. Pri igri Briškola ni potrebno slediti skupini prve karte. Ko je zmagovalec runde določen, le-ta vzame karte iz te runde, jih postavi na svoj kupček pobranih kart in jih obrne navzdol. Pri igri za štiri ali šest igralcev se kupček pobranih kart skupnih igralcev združi. Na koncu runde vsak igralec vzame eno karto iz kupčka zmešanih kart - najprej igralec, ki je v rundi zmagal, nato še vsi ostali v enakem vrstnem redu kot v igri. Tako imajo vsi igralci spet po tri karte. Naslednjo rundo začne zmagovalec prejšnje runde. V zadnjih treh rundah si lahko ekipa skupnih igralcev ogleda karte od vsakega v skupini. Adut je kot zadnja karta zmešanih kart. Na koncu igre, ko so bile igrane vse karte se točke seštejejo in zmagovalec je tisti z največ točkami. Briškola se lahko igra v 2, 3, 4, 5 ali šestih igralcih.

sreda, 8. avgust 2012

Računalniške igre

Računalniške igre niso nič druga kot računalniški programi, ki jih uporabljamo za razvedrilo in zabavo. Računalniške igre so vrsta video iger, ki jih poganjajo osebni računalniki in pomembno ter hitro rastoče področje uporabe računalnikov. Na voljo je veliko raznovrstnih računalniško nadzorovanih iger, pri katerih je računalnik lahko nasprotnik človeškemu igralcu. Računalniške igre običajno uporabljajo hitro animirano grafiko na zaslonu ali sintetiziran zvok oziroma kombinacijo obeh. Na razvoj računalniških iger je vplival predvsem razvoj mikroprocesorja sredi sedemdesetih let, ki je botroval nastanku komercialnih računalniških iger. Med računalniškimi igrami so zelo hitro postale postale zelo priljubljene arkadne igrice, ki so uporabljale namenske čipe. Svoj čas je bila na voljo cela paleta iger od igre šah do simulacije bojnega letala, dirkalnika ali vesoljskega plovila. Nekatere izmed najbolj priljubljenih računalniških iger v zgodnjih devetdesetih letih so bile Quake Arena, Wolfenstein 3D in Doom razvijalca id Software. Te igre so bile zasnovane za igranje preko omrežja ali preko interneta. Kasneje ko so zanesenjaki z id-ovo pomočjo ustvarili svoje lastne dodatke za omenjene igre, se je okrog teh iger razvila cela subkultura, ki je še danes aktivna in prisotna med vsemi resnejšimi igralci računalniških iger. Ker je bilo računalniških iger tako veliko so se hitro začele deliti na skupine - žanre. Na osebnem računalnik lahko tečejo video igre vseh obstoječih žanrov, vendar nekateri žanri tradicionalno prevladujejo, predvsem zaradi standardnih vhodnih enot - tipkovnice in miške. Predvsem realno časovne strateške igre (strategije) predstavljajo skoraj četrtino prodaje računalniških iger, medtem ko na igralnih konzolah praktično niso prisotne zaradi oteženega igranja, ki je posledica nestandardnih vhodnih enot.

četrtek, 26. julij 2012

Začetki iger

Angleški filozof, matematik in računalnikar Charles Babbage je že v 19. stoletju trdil, da bi lahko njegov mehanski računalnik igral igro križci in krožci, a s tem ni bilo nič. Šele čez slabo stoletje, leta 1951, jih je znal igrati Illiac, eden prvih elektronskih računalnikov. Ljudje so se navdušili nad tem, da lahko takšen elektronski stroj premaga človeka. Na Brookhavenskem nacionalnem laboratoriju (Brookhaven National Laboratory), ameriškem inštitutu za atomske raziskave, so obiskovalcem ob dnevu odprtih vrat vedno postregli z ogledom fotografij in raznih načrtov, kar pa ni bilo najbolj zanimivo, laboratorijev pa jim zaradi varnostnih razlogov niso mogli pokazati. William Higinbotham je zato leta 1958 izdelal prvo računalniško igro. Pri tem je na osciloskop (napravo, ki nam prikazuje časovni potek električne napetosti) priključil analogni računalnik Donner in ustvaril – računalniški tenis. Tri leta kasneje so Wayne Wutanen, Martin Graetz in Stephen R. Russel izdelali prvo vesoljsko strelsko igro za dva igralca, imenovano Spacewar!. Pri tej igri ni šlo za nič drugega kot za udarjanje po tipkah; kmalu pa so ugotovili, da je za igro najpomembnejša igralnost, zato so otežili manevriranje vesoljskih raket, in igra je takoj postala zanimivejša. Spacewar! so javno predstavili maja 1962, ob dnevu odprtih vrat na Tehnološkem inštitutu Massachusettsa. Obiskovalci so bili navdušeni, igra pa se je hitro razširila in v ameriških raziskovalnih ustanovah.

sobota, 21. julij 2012

Teorija iger

Ko govorimo o teoriji iger v praksi ta ni tako zelo tesno povezana z zabavnimi igrami kot bi si mislili. Teorija iger je namreč veja uporabne matematike, ki se uporablja v ekonomiji, biologiji, tehniki, politologiji, mednarodnih odnosih, računalništvu filozofiji in še kje. Sama teorija iger skuša matematično zajeti in opredeliti vedenje v strateških situacijah, v katerih je uspeh posameznikovega izbiranja odvisen od izbir drugih. Teorija iger je razmeroma mlada matematična disciplina. Zanimanje zanjo je posebej zraslo, ko se je pokazalo, da je zelo uporabna v ekonomskih in vojnih vedah. Obstaja pa tudi knjiga Teorija iger katere cilj je seznaniti bralca s temeljnimi dosežki te discipline. Knjiga teorija iger je razdeljena na 4 poglavja. V prvem poglavju knjige avtor obravnava snovne pojme teorije matričnih iger, torej iger, v katerih igrata 2 igralca z antagonističnimi interesi in imata vsak po eno potezo, v njej pa končno mnogo izbir in nobene informacije o položaju v igri. Poglavitni del poglavja je namenjen izreku o minimaksu in njegovem dokazu.

petek, 13. julij 2012

Okolje v katerem se igra WoW

Ena izmed stvari, po katerih slovi WoW je prav tako raznolikost in velikost sveta. Trenutno imamo na razpolago 2 planeta kjer se lahko gibamo po velikemu terenu. Vsak planet je razdeljen na več zon, ki so prilagojene določenim stopnjam in s tem tudi izkušenosti igralca. V sami igri spoznavamo zgodbo, ki jo najdemo vsepovsod, bodisi skozi opravljanje nalog ali pa skozi interaktivne predmete (razne knjige, predmeti). V WoW-u zasledimo tudi to da ima vsaka izmed ras svoje mesto, ki je zelo tematsko ustvarjeno glede na raso kateri pripada. World of Warcraft zahteva za igranje plačevanje mesečne naročnine. Naročnino lahko podaljšujemo za določen čas, ki je 1,2 ali 6 mesecev. Plačilo je možno preko interneta s kreditno kartico ali pa z nakupom posebnih Game Cardov, ki jih lahko kupimo fizično v trgovinah. World of Warcraft je bil prvič uradno najavljen Septembra 2001 na ECTSju. Sam razvoj igre je potekal več kot 5 let z dolgim in intenzivnim testiranjem preden je bila izdana. Igra je bila izdelana tudi z namenom prostega gibanja in svobode igralca, ki se je z zadnjo razširitvijo le še povečala. WoW prav tako odlikuje zelo preprosto prilagajanje uporabniškega vmesnika, ki ga lahko prilagodimo svojim potrebam oziroma kakor želimo. Poleg Ameriške in Evropske različice igre, kjer je vsebina necenzurirana, obstajata še različici za azijske trge. V Južni Koreji in Kitajski je cenzurirane oziroma predelane veliko vsebine, da ustreza tamkajšnjim zakonodajam. Trenutno so na prodajo tri razširitve: World of Warcraft: The Burning Crusade, World of Warcraft: Wrath of the Lich King, World of Warcraft: Cataclysm. Vse tri razširitve so opcijske, in niso potrebne za nadaljnjo igranje igre. Vendar brez razširitev ni mogoče priti dlje kot do stopnje 60 in temu primerne opreme in svetov. World of Warcraft se je zaradi svoje uspešnosti pojavil tudi v drugih oddajah, takšen primer je epizoda South Parka, Make Love, Not Warcraft. Igra je bila prav tako uporabljana za reklamiranje vozil Toyota Po igri sta narejeni tudi 2 namizni družabni igri s svojima razširitvama. Prav tako je igra vstopila v svet zbirateljskih kart.

petek, 15. junij 2012

Igra Briškola

Bríškola je italijanska igra s kartami za dva do šest igralcev. Pri igri za tri ali šest igralcev se ena od kart izloči iz igre. Igra s štirimi ali šestimi igralci se igra v parih tako, da sta si skupna igralca diametralno razporejena in karto izmenično odvrže eden igralec izmed nasprotnih parov. Igro veliko igrajo v Slovenskem Primorju, kot tudi v Hrvaškem ter na hrvaških otokih. Briškola je priljubljena igra tudi na Portoriku in v Španiji. V Italiji je še posebej priljubljena v Benečiji. Drugod po Evropi jo igrajo radi še na Malti, Nizozemskem, Portugalskem, v Belgiji, Franciji, Luksemburgu, Romuniji in Švici. 40 kart je razdeljenih na 4 skupine, v vsaki je 10 kart. Skupine so: Sablje (Spade), Pokali, Palice in Denar. V vsaki skupini je najmočnejša karta as, sledi trojka, kralj, kaval ter fant. Ostale karte v skupini nimajo točk, moč pa jim določa številka.

četrtek, 7. junij 2012

Računalniške igre in uporabljene tehnologije (PC, konzole, ...)

Igralni pogon je osnovni sestavni del računalniške igre, na osnovi katerega igra deluje. To je skupek uporabnih funkcij, ki pri igranju olajšajo delo z zvokom, grafiko, fiziko, povezovanjem. Razvijalci igralnih pogonov morajo upoštevati zmogljivosti strojne opreme, da lahko naredijo igro, ki deluje zadovoljivo tekoče in ponuja privlačno grafično podobo ter igralnost. Dandanes je v svetu računalniških iger veliko povpraševanja po strojni opremi računalnika. Te pogosto zahtevajo hiter mikroprocesor, ki omogoča igranje grafično zahtevnih iger ter seveda zadostno količino delovnega pomnilnika. Za razliko od igralnih konzol, ki združujejo vso strojno opremo v standardnem kompletu, obstaja praktično neomejeno število kombinacij komponent za osebne računalnike različnih proizvajalcev in zmogljivosti. Tako izdelovalci iger ob izdaji vključijo podatek o minimalnih zahtevah glede strojne opreme in priporočeni konfiguraciji, ki zagotavlja tekoče delovanje. Smisel preigravanja računalniških iger je seveda ta, da igralec nadzoruje lik oziroma določen objekt, ki se giblje in počne stvari tako, kot mu zapove njegov igralec, kar je tudi glavna razlika med igro in filmom. Da pa bi se lik gibal po igralčevih željah, potrebuje ustrezne vhodne enote. Najbolj osnovna vhodna enota je tipkovnica. Pri igranju igre pritiskamo tipke na njej, od katerih vsaka posebej pomeni določeno dejanje, akcijo ali premik. Prav tako je ena od preprostejših vhodnih enot računalniška miška, s katero pa lahko zaradi majhnega števila gumbov izvajamo precej omejeno število dejanj v igri. PC miško lahko samostojno uporabljamo po navadi le v preprostejših igrah, medtem ko je v večini iger namenjena v glavnem premikanju in najpogostejšim akcijam - oziroma tistim, ki jih moramo izvesti hitro. Za simulacije vožnje oziroma igre tega tipa so na voljo posebna volan in pedala, pri pilotiranju letala pa igralna palica, ki pa je uporabna tudi v akcijskih in pustolovskih igrah ter drugih. Podobne naprave, kot sta volan in igralna palica, so uporabne na simulatorjih, med drugim pri simulacijah za urjenje pilotov in plovbnih tehnikov, ki se učijo manevrirati ladje. Ena najbolj priročnih kontrolnih naprav pa je igralni plošček. Enako kot tipkovnica ima kontrolne tipke, ki pa so drugače razporejene, tako da jih s prsti lažje dosežemo, poleg njih pa še dodatne mehanizme, na primer eno ali več miniaturnih igralnih palic.

petek, 11. maj 2012

Naseljenci otoka Catan in razširitev igre

S popularnostjo igre smo dobili tudi nadgradnje in razširitve igre Naseljenci otoka Catan. Do sedaj so izšle štiri razširitve igre Naseljenci otoka Catan, ki dodajo igri nove elemente. Prva razširitev igre Naseljenci otoka Catan je bila poimenovana Mornarji in je dodala manjše otoke okrog glavnega, ki jih lahko igralci dosežejo z ladjami, in nov tip pokrajine - Zlata žila, ki ob pravem metu kocke da surovino po želji. Tu namesto roparja napadajo gusarji. Druga razširitev je bila Mesta in vitezi, tokrat je bil večji poudarek na naseljih in vitezih, nov tip dobrine - trgovska roba in več možnosti za razvoj in še razširitvi Trgovci in barbari ter Dodatek za 5 in 6 igralcev, ki sta na podoben način kot prvi razširitvi igri dodali nove možnosti igranja. Iz igre Naseljenci otoka Catan so nastale tudi izpeljanke in sicer igra s kartami za dva igralca, s podobno tematiko, a povsem drugačno mehaniko in igra s kockami v kateri ima vsak igralec ima lasten, prej natisnjen otok, na katerem mora na podoben način kot pri osnovni igri z metanjem kock pridobiti surovine in poseliti čim več ozemlja svojega otoka.

sreda, 11. april 2012

TV igre in razvoj le teh

V času, ko je nastala igra Spacewar!, so nastale tudi prve videoigre, ki jih je bilo mogoče igrati na televizorju. Ralph Baer se je z njimi začel ukvarjati leta 1966. Med njimi je naredil igro tenisa, ki je kasneje postal znan kot Pong. Pong je bila ena prvih arkadnih iger, saj so bili za igranje potrebni hitri refleksi Delal je pri podjetju Sanders Associates, ki se je ukvarjalo z vojaško opremo. Ameriški vojski so tako nameravali prodati interaktivne igre, kot je tenis in simuacija streljanja, s katerimi bi vojaki urili reflekse. A s tem ni bilo nič. V računalniških igrah so sprva uživali le redki – tisti, ki so imeli dostop do velikih in dragih računalnikov. A tudi to se je kmalu spremenilo, kajti Nolan Bushnell je preoblikoval Spacewar! in leta 1971 mu je uspelo narediti prvi video-igralni avtomat Computer Space. Potem je ustanovil podjetje Atari, za avtomat preoblikoval še igro tenis in ustvaril legendarno igrico Pong. V 60. letih marsikateri računalnik še ni imel monitorja, zato so nastale t.i. besedilne igre v obliki računalniškega izpisa (natisnjenega ali prikazanega na ekranu) – pri njih je šlo za to, da si prebral opis svojega položaja in nato vtipkal ukaz, počakal na naslednji izpis na katerem je pisalo, kaj se je zgodilo.

četrtek, 5. april 2012

Kako se igra WoW, pravila, navodila, ...

Vsak igralec ustvari svojega junaka, ki ga preko igre uči in razvija. Junak tekom igre pridobiva točke izkušenosti, s pomočjo katerih se razvija in pridobiva stopnje. Vsak nov igralec igro začne na začetnem območju, ki ga določa njegova rasa z junakom stopnje 1. Trenutno najvišja dosegljiva stopnja je 85, ki jo lahko dosežemo z pomočjo vseh do sedaj izdanih razširitev. Junak si skozi igranje pridobiva vedno novejšo opremo, katera mu dovoljuje hitrejše in lažje napredovanje. Trenutno dovoljeno število vseh junakov na enemu računu je 50, ampak le 10 na strežnik. Zavoljo sledenju zgodovine dogodkov v Warcraftu, morajo igralci na začetku izbrati tudi stran pri kateri želijo igrati. Na razpolago sta 2 strani, in sicer Alliance-a ali Horde-a. Vsaka stran ima glede na zgodovino tudi svoje rase, tako ima Allianca na možnost Humane, Dwarfe, Gnome, Night elfe, Draenei-e in Worgen-e. Horda ima na drugi strani na razpolago Orke, Taurene, Blood Elfe, Gobline, Trolle in Forsaken. Po izbrani strani in rasi, si je treba še izbrati katero klaso bomo igrali skozi igro (vsak junak je lahko različna kombinacija česar želimo). Trenutno je v WoW-u na razpolago 10 klas: Death knight, Druid, Hunter, Mage, Paladin, Priest, Warrior, Rogue, Warlock, Shaman. Po končanem ustvarjanju junaka se vpišemo v navidezni svet Azerotha, kjer začnemo s svojo pustolovščino. V stopnjah napredujemo z pomočjo pobijanja sovražnikov, ki jih najdemo po celem svetu in so prav tako kot mi, različnih stopenj. Drugi način je pridobivanje točk izkušenosti skozi delanje različnih nalog (Questov), ki jih sprejemamo po svetu in opravljamo zadana opravila. Po končani nalogi, le te oddamo in s tem pridobimo nove točke, kar nas popelje naprej proti maksimalni stopnji. Ko dosežemo 10. stopnjo, lahko pričnemo točke pridobivati tudi v različnih Temnicah, ki so razdeljene glede na stopnje. Temince so posebna območja v Azeroth svetu, kjer v skupini petih ali več junakov pobijamo sovražnike in različne vodje. Znano je da se v temnicah dobi več točk izkušenosti, kot zunaj njih. Temnice, ki so omejene na 5 igralcev, so manjše in tako lažje ter razmeroma hitre. Vse kar zahteva več kot 5 igralcev se imenuje Raid. Raid temnica je za nekatere igralce WoW-a tisto kar jim predstavlja končno igranje. Raidi so lahko različnih velikosti, vse od 6 pa do 40 igralcev. Tekom igranja se lahko odločamo tudi za različne načine igranja. Izbiramo lahko med PvP (Igralec proti igralcu) in PvE (Igralec proti okolju) načinu. Možna pa je tudi kombinacija obeh, odvisno od strežnika samega v primeru, da to dopušča. Glavna razlika je v tem da se pri PvE-ju spopadamo z okolju samim ter z računalniško vodenimi sovražniki, medtem ko gre pri PvP-ju za bitke z pravimi igralci.

sobota, 3. marec 2012

Video igre

Video igra je elektronska igra, pri kateri igralec z vmesnikom upravlja elektronsko napravo, na kateri igra teče, ta pa mu posreduje odziv v video obliki. Danes videoigre poganja široka paleta naprav, ki jih imenujemo z generičnim izrazom »platforme«, kot so osebni računalniki in igralne konzole. Razpon platform sega od velikih osrednjih računalnikov do majhnihh prenosnih naprav Video igre Vhodna naprava, s katero igralec upravlja dogajanje, se imenuje kontroler; njegova oblika in nabor funkcij sta odvisna od platforme in igre, za katero je namenjen. Igre uporabljajo poleg prikazovalnika videa še druge načine za posredovanje informacij igralcu; splošno razširjen je zvok, ki ga predvajajo s pomočjo zvočnikov ali slušalk. Vse te naprave označujemo s skupnim izrazom igralni pripomočki, čeprav niso nujno namenjeni izključno igranju. Torej kratka zgodovina video iger: Prve videoigre so se pojavile v sredini 20. stoletja. Dejavnost razvoja in trženja videoiger se je resneje pričela z igro Pong v sedemdesetih letih in je danes ena najpomembnejših panog zabavne industrije. Leta 2004 je bil trg z videoigrami po ocenah vreden 10 milijard ameriških dolarjev in prinašal več zaslužka od Hollywoodske filmske industrije.

petek, 17. februar 2012

Kasnejši razvoj iger

1983 je prišlo do zloma trga z videoigrami, ki je bil posledica prevelike količine proizvedenih video iger, predvsem nekakovostnih, s katerimi so številna podjetja skušala prodreti na trg. Ljudje pa so bili seveda naveličani video iger, kot je npr. Rubikova kocka, Custer's Revenge in porazni E. T. vesoljček, narejen po filmu Stevena Spielberga, zato so se raje obrnili k drugim oblikam zabave. Toda posledice zloma trga z videoigrami so bile večinoma omejene le na konzolne igre, medtem ko so se računalniške igre zaradi večanja zanimanja za poceni barvni računalnik začele hitro razvijati. To pa je koristilo nekaterim podjetjem, med katerimi je bilo tudi podjetje EA. Nadaljevanje Kasneje leta 1983 je Japonsko podjetje imenovano "Nintendo", ki je sicer izdelovalo igralne karte ustvarilo konzolo "Family Computer", ki se je 1985 z svojim izidom izven japonske preimenoval v "Nintendo Entertainment System" oziroma "NES". S svojim varnostnim sistemom "Nintendo Seal Of Quality", je Nintendo preprečeval igranje iger brez licence ter obvezal proizvajalce iger, da so ustvarjali največ 5 iger na leto, da so ustvarjali ekskluzivno za NES, ter da so Nintendu izplačali visoke premije za vsako prodano igro. Vrhovno sodišče ZDA je leta 1991 sodilo, da je imel Nintendo zaradi omenjenega varnostnega sistema nezakonit monopol. Potem, ko je Nintendo prekinil pogodbo, ki jo je sklenil s Sonyem za razvoj CD-ROM enoto za NESov naslednik, Super Nintendo oziroma SNES, je Sony leta 1994 na Japonskem izdal svojo prvo igralno konzolo: Sony PlayStation. PlayStation je s svojimi strojnimi kvalitetami ustvaril nove franšize, ki so priljubljene še danes (Metal Gear Solid, Grand Turismo, Resident Evil, Grand Theft Auto, Medal of Honor, Tomb Raider, Siphon Filter...). Postopoma je z inovativnimi igrami in vrhunsko strojno opremo PlayStation postal najbolj znana in najbolj prodana serija konzol. Pozni razvoj Leta 2004 je bil trg z videoigrami po ocenah vreden 10 milijard USD in sčasoma v ZDA po zaslužku prekosil filmsko industrijo ter skozi leta 2005, 2007 in 2009 izboljšala svoje tržno stanje. Kasneje, leta 2009, sredi svetovne finančne krize, je bil trg z videoigrami ena izmed redkih dejavnosti, ki je sredi krize rasla in nudila zaposlitev, ter zahvaljujoč mnogim hitom leto za letom podirala rekorde.

torek, 7. februar 2012

Igre in večigralstvo

Za PC igre porabi človek vedno več prostega časa, 100 milijonov Evropejcev tako igra tudi po 13 ur tedensko. Igre postajajo metafora človekove dejavnosti, govorijo o igrifikaciji življenja. Tukaj pa moremo izpostaviti še večigralstvo, sej igralci iger največ časa porabijo ravno za igranje iger z drugimi igralci, za sodelovanje, tekmovanje, ... odvisno od igre, ki jo igrajo. Zgodovina večigralstva sega vse do leta 1979, ko je Roy Trubshaw napisal prvo večigralsko igro, in sicer pustolovščino Multi User Dungeons. Igra, ki se je dogajala v blodnjaku v podzemlju, je bila tekstovna, od ostalih iger pa se je ločila po tem, da jo je hkrati lahko igralo več igralcev. To so bili prvi začetki omrežnega igranja oziroma večigralstva. Preden je širša javnost dobila cenovno dostopen internet je bilo večigralstvo zelo omejeno, sej so se igralci povezovali samo na nivoju lokalnih omrežij. LAN je omogočil večim igralcem , da so se pridružili igranju katerekoli PC igre. Za lokalno omrežno igranje sta potrebna dva ali več osebnih računalnikov, usmerjevalnik in več omrežnih kablov, s katerimi vsak računalnik priklopimo na omrežje. Vsak računalnik pa mora imeti še omrežno kartico, nameščeno ali integrirano na matični plošči, da lahko izmenjuje informacije z drugimi računalniki, priklopljenimi na isto omrežje. Po želji lahko katero koli lokalno omrežje priklopimo tudi na medmrežje oziroma internet. Kmalu za internetom pa smo dobili še spletne večigralske igre, ki so dosegle priljubljenost zaradi večanja deleža širokopasovnega dostopa do spleta med uporabniki. Dostop do interneta je namreč omogočil velikemu številu igralcev igranje ene in iste igre sočasno in skupaj. Čeprav je možno igrati spletne igre že z uporabo klicnega dostopa do interneta, mora biti pasovna širina za igranje teh iger čim večja, če želimo zmanjšati latenco med igralci - torej igranje brez motenj. Takšne povezave pa zahtevajo širokopasovno združljiv modem, povezan na osebni računalnik skozi mrežno kartico, ki je lahko poleg tega povezana tudi z usmerjevalnikom. Spletne večigralske igre zahtevajo še eno stvar, in sicer program – strežnik, ki ji pove, kje se nahajajo drugi igralci, predmeti v igri, kakšne so njihove lastnosti, v kakšnem odnosu so med seboj igralci, in tako dalje, skratka nekaj kar nadzira celotno igro in zalaga igralce igre z podatki.

torek, 17. januar 2012

Igra World of Warcraft

WoW ali World of Warcraft je MMORPG internetna igra podjetja Blizzard Entertainment, ki je izšla 23. Novembra 2004, ob 10 obletnici franšize Warcraft. World of Warcraft, pogosto WoW, je četrta izdana igra na podlagi Warcraft vesolja. Igra se odvija na planetu Azeroth, približno 4 leta po dogodkih v prejšnje izdani igri Warcraft III: The Frozen Throne. Blizzard Entertainment je do sedaj izdal 3 razširitve, prva razširitev The Burning Crusade je izšla 16. Januarja 2007. Druga Wrath of the Lich King je bila poslana na police 13. Novembra 2008. Tretja in trenutno aktualna razširitev Cataclysm je izšla 7. Decembra 2010. World of Warcraft je trenutno z več kot 12 milijoni naročnikov najbolje igrani ter prodajani MMORPG vseh časov.

petek, 6. januar 2012

MMORPG igre

Torej govorili smo že o MMORPG igrah, ki si jih bomo tokrat malo bolj ogledali. MMORPG kratica za Massively Multiplayer Online Role-Playing Game kar lahko dobesedno prevedemo kot "masivno-večigralsko spletno igranje domišljijskih vlog" je vrsta spletnih računalniških iger, pri katerih veliko število igralcev sodeluje v istem navideznem svetu. MMORPG igre : 10 najboljših iger vseh časov V zadnjih letih je nastalo več takih svetov, ki so pritegnili ogromno število igralcev iz vsega sveta, npr. 9dragons, Guild Wars, Age of Conan: Unchained ali pa World of Warcraft.